Пошук
Картопля

Насінництво

Безпосередній контроль за якістю насіння с.-г. культур (в т.ч. і картоплі) у Нідерландах здійснюють NAK  (загальна інспекційна служба контролю якості та сертифікації насіння с. - г рослин) та служба карантину рослин (PD) при нідерландському Міністерстві сільського господарства, охорони природи та якості продовольства.  Служба карантину рослин, відповідає за контроль карантинних хвороб в Нідерландах і проводить фітосанітарні перевірки з метою виявлення як карантинних хвороб, так і хвороб якості. Такому контролю та сертифікації піддаються всі партії насіннєвої картоплі, призначені для експорту за межі ЄС.

Служба NAK затверджена як єдина організація, що уповноважена на контроль і сертифікацію насіння с.-г рослин та насіннєвої картоплі в Нідерландах. Дана інспекційна діяльність проводиться NAK на основі Закону Нідерландів про посівний і садивний матеріал, а також на основі нормативних правил нідерландського Міністерства сільського господарства. Кожен виробник, який займається вирощуванням насіннєвої картоплі в Нідерландах і надає цей матеріал для сертифікації, повинен бути зареєстрований у NAK. Більше того, відповідно до законодавства, в Нідерландах може використовуватися і надходити в торгівлю тільки сертифікована насіннєва картопля. Постійна комісія всередині служби NAK спільно з Радою правління NAK розробляють і встановлюють правила контролю та сертифікації для таких груп культур, як зернові, злакові трави та насіннєва картопля. Як і в Раді так і в правлінні NAKу, до складу цих комісій входять представники сільськогосподарського сектору: селекціонери, виробники і продавці. Цим забезпечується широка підтримка в проведенні інспекційної діяльності контролю та сертифікації служби NAK: виробники відчувають, що вони беруть активну участь у діяльності "своєї ж" інспекційної служби. Витрати на проведення контролю та сертифікації повністю оплачуються самими виробниками і продавцями.

Порівняльна класифікація садивного матеріалу картоплі в Голландії та Україні

Голландія Україна
Добазовий садивний матеріал Оригінальний садивний матеріал
клас S (супер-супер еліта) клас супер-супереліта (ССЕ)
клас супереліта (СЕ)
Базовий садивний матеріал Елітний садивний матеріал
клас SE та E (Супереліта та Еліта) клас Еліта (Е)
Сертифікований садивний матеріал Репродукційний матеріал
клас А та С (1, 2-а репродукція (перше, друге покоління після еліти) Клас РН 1, 2, 3, 4-а репродукція (перше, друге, третє, четверте покоління після еліти)

Процедура контролю

З метою визначення якості насіннєвої картоплі  призначеної на реалізацію, проводяться інспекція та контроль на різних етапах виробництва. Основна увага приділяється захворюванням, які можуть передаватися наступному поколінню через бульби. При цьому, насіннєва картопля може вирощуватися тільки на таких ділянках, які не заражені картопляною нематодою. Для забезпечення даного виду контролю, з усіх ділянок, призначених для вирощування насіннєвої картоплі, щорічно беруться проби ґрунту, які потім піддаються аналізу.

Процедура контролю починається з моменту, коли виробники повідомляють про свої ділянки службі НАК. Це відбувається в першій половині травня. Виробники повинні вказати походження, сорт і клас насіннєвої картоплі, а також номер, площу та місцезнаходження своїх ділянок. Ці відомості обов'язково повинні супроводжуватися відповідними документами. Вся інформація про кожній дільниці заноситься в комп'ютер разом з результатами перевірок. Кожна ділянка (Партія) має свій єдиний код, за допомогою якого згодом у разі можливих проблем можна буде цю ділянку відстежити. Така система є унікальною і дозволяє службі НАК за допомогою наявної інформації в короткий термін встановити місцезнаходження джерела виникнення тих чи інших можливих проблем.

Протягом всієї процедури інспекції та контролю, служба НАК регулярно перевіряє ідентичність партій. Починаючи з перших чисел червня, більше 100 досвідчених інспекторів НАК контролюють насіннєву картоплю на полях, площею близько 39 000 га. Крім такого візуального контролю, проводяться додаткові лабораторні обстеження (ELISA-test, PCR) для перевірки відповідності всім вимогам, оскільки здоров'я насіннєвої картоплі є основною вимогою  до якості.

Інспекційна діяльність складається з наступних основних елементів:

  • польовий контроль,
  • післязбиральний контроль,
  • контроль партій перед відправкою до покупця.

Крім таких інспекцій, орієнтованих на аспекти якості, служба НАК, під контролем служби карантину рослин (PD), також проводить фітосанітарні обстеження з метою виявлення карантинних хвороб.

Польовий контроль починається в першій половині червня і триває до кінця вегетації. На даному етапі інспектори служби НАК перевіряють кожну ділянку не менше трьох разів. При цьому кожен з візитів здійснюється без попереднього інформування фермера. Такий підхід дає можливість інспектору отримувати об’єктивну інформацію про стан посівів та здоров’я рослин.

 

 

Стандарти (допуски), які діють на території Голландії, в країнах ЄС та України вимоги у ході польового, післязбирального контролю картоплі та контролю партій.

Таблиця PDF

У період, коли виробник готує партію насіннєвої картоплі до транспортування, інспектор служби NAK відвідує його господарство не рідше одного разу на день. Вирушати до пункту свого призначення можуть тільки сертифіковані таким інспектором партії або частини партій.

Вимоги, що застосовувані службою NAK, значно суворіші мінімальних вимог, встановлених Європейським Союзом (ЄС) для торгівлі насіннєвим матеріалом картоплі в країнах ЄС та України.